RPO WM 2014-2020

EFS w latach 2014 - 2020

Powiatowy Urząd Pracy w Szydłowcu kontynuuje realizację projektów współfinansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego są wykorzystywane na dwóch poziomach: krajowym i regionalnym. Na poziomie krajowym funkcjonuje jeden Program Operacyjny - Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), który otrzymał 4,4 mld euro, co stanowi ok. 34% ogółu środków. Pozostałe ponad 66% zostało rozdzielone między 16 programów regionalnych. W przypadku naszego woj. mazowieckiego jest to Regionalny Program Województwa Mazowieckiego (RPO WM). Taka decentralizacja zarządzania ma na celu przybliżenie decyzji o finansowaniu projektów do ich głównych odbiorców tak, by jak najlepiej zaspokoić potrzeby regionów i ich społeczności.
Główne cele Europejskiego Funduszu Społecznego
EFS wspiera dążenie do wysokiego poziomu zatrudnienia i wysokiej jakości miejsc pracy, poprawę dostępu do rynku pracy oraz mobilność geograficzną i zawodową pracowników. Ułatwia im dostosowanie się do zmian w przemyśle oraz w systemach produkcyjnych koniecznych dla zrównoważonego rozwoju. Zachęca do wysokiego poziomu kształcenia i szkolenia dla wszystkich oraz wspiera przechodzenie młodych ludzi
z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia, zwalcza ubóstwo, wzmacnia włączenie społeczne, oraz wspiera równość płci, niedyskryminację i równe szanse.
Dla kogo są projekty?
W centrum działań EFS zawsze są ludzie. Projekty wspierane przez Europejski Fundusz Społeczny są kierowane do różnych grup społecznych. Specyfiką EFS jest, że występują tu dwa rodzaje beneficjentów: beneficjenci (projektodawcy) oraz grupa docelowa/ostateczni odbiorcy wsparcia (uczestnicy projektów). 
W obecnym okresie programowania Powiatowy Urząd Pracy realizuje projekty w ramach dwóch programów:
 
  1. Program Operacyjny wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020
Oś priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy,
Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy – projekty pozakonkursowe,
Podziałanie 1.1.1 Wsparcie udzielone z Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
Wsparcie w ramach tego programu obejmuje osoby młode w wieku 18- 29 lat życia, pozostające bez pracy (bezrobotne), w tym w szczególności osoby, które nie pracują, nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniach (tzw. młodzież NEET).   Pomoc udzielana osobom młodym koncentruje się głównie na umożliwieniu zdobycia zawodu, zmiany/podwyższenia posiadanych kwalifikacji, zdobycia doświadczenia  zawodowego i podjęcia pracy.
 

  1. Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020
 
Oś priorytetowa VIII Rozwój rynku pracy
Działanie 8.1 – Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych przez PUP
Wsparcie w ramach tego programu obejmuje osoby powyżej 30 roku życia pozostające bez pracy (bezrobotne),  z grup  defaworyzowanych wg. Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
w szczególności osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niepełnosprawnościami, osoby powyżej 50 roku życia, osoby o niskich kwalifikacjach oraz kobiety. Pomoc udzielana tym osobom polega głównie na podnoszeniu lub zmianie kwalifikacji zawodowych, pomoc w zdobyciu doświadczenia zawodowego i podjęcia pracy, wspieranie samozatrudnienia i powstawania nowych miejsc pracy.
 
Szczegółowych informacji na temat projektów udzielają:

Jarosław Szymkiewicz - Kierownik CAZ  - pok. 16, tel. 48/ 617-12-88 wew. 116

Agnieszka Radziborska-Kaźmierczyk - Specjalista ds. programów - pok. 16, tel. 48/617-12-88 wew.216
Agnieszka Wolińska – Specjalista ds. programów – pok. 12, tel. 48/617-12-88 wew. 112
 
Przydatne linki:
 
http://www.funduszedlamazowsza.eu/
 
https://www.power.gov.pl/
 
http://wupwarszawa.praca.gov.pl/

Menu nawigacji