Zasady refundacji świadczenia integracyjnego

Zasady refundacji świadczenia integracyjnego 2021r.

Świadczenie integracyjne oznacza świadczenie pieniężne wypłacane uczestnikowi Centrum Integracji Społecznej (CIS) w ramach indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego.
 
Centrum Integracji Społecznej funkcjonuje na mocy Ustawy z dnia 13 czerwca 2003 roku o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 176 ze zmian.) art. 15 oraz Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2021r., poz. 1100)  art. 108 ust. 1 poz. 40, może być tworzone przez jednostkę samorządu terytorialnego lub organizację pozarządową.

Głównym celem CIS jest pomoc osobom, które nie mogą znaleźć swojego miejsca w życiu społecznym i zawodowym, poprzez tzw. zatrudnienie socjalne oraz działania z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej. Przepisy ustawy stosuje się do osób, które podlegają wykluczeniu społecznemu i ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie własnym staraniem zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych, znajdują się  w sytuacji powodującej ubóstwo oraz uniemożliwiającej lub ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym – osób długotrwale bezrobotnych, bezdomnych, niepełnosprawnych, chorych psychicznie, uzależnionych od alkoholu  i narkotyków.
 
Okres próbny w CIS trwa 1 miesiąc. W okresie próbnym uczestnik otrzymuje świadczenie integracyjne w wysokości 50% zasiłku dla bezrobotnych.
Po pomyślnym zakończeniu okresu próbnego, kierownik ośrodka pomocy społecznej, na wniosek kierownika CIS, kwalifikuje uczestnika do uczestnictwa w zajęciach.
 
Okres uczestnictwa w zajęciach może trwać do 11 miesięcy. Jeżeli analiza stanu realizacji programu uzasadnia potrzebę przedłużenia okresu uczestnictwa w zajęciach, kierownik CIS, na wniosek lub po zasięgnięciu opinii pracownika socjalnego, może przedłużyć okres uczestnictwa o kolejne 6 miesięcy.
 
W okresie uczestnictwa w zajęciach kierownik CIS przyznaje świadczenie integracyjne w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Świadczenie integracyjne jest wypłacane przez CIS w okresach miesięcznych z dołu. Świadczenie integracyjne za niepełny miesiąc uczestnictwa ustala się dzieląc kwotę świadczenia przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który świadczenie to przysługuje. W okresie uczestnictwa w zajęciach, na wniosek uczestnika, kierownik CIS może przyznać do 4 dni wolnych od zajęć, za które przysługuje świadczenie integracyjne w pełnej wysokości.
Świadczenie integracyjne ulega zmniejszeniu o 1/20 za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności uczestnika na zajęciach trwającej nie dłużej niż 3 dni w miesiącu. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności trwającej dłużej niż 3 dni w miesiącu świadczenie integracyjne za dany miesiąc nie przysługuje. W okresie uczestnictwa w zajęciach, za okres niezdolności do uczestniczenia w zajęciach wskutek choroby potwierdzonej przez lekarza, jednak nie dłuższy niż 14 dni, świadczenie integracyjne ulega zmniejszeniu o 1/40 za każdy dzień niezdolności. Za każdy kolejny dzień niezdolności do uczestniczenia w zajęciach świadczenie nie przysługuje.
W okresie uczestnictwa w zajęciach w Centrum kierownik CIS może przyznać uczestnikowi motywacyjną premię integracyjną. Premia nie podlega refundacji.
Na wniosek kierownika CIS, zawierający kopię listy wypłaconych świadczeń integracyjnych, starosta właściwy dla siedziby CIS refunduje ze środków Funduszu Pracy kwotę wypłaconych w poprzednim miesiącu świadczeń integracyjnych wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne.
 
Na wniosek kierownika CIS starosta może przekazać CIS zaliczkę na wypłatę świadczeń integracyjnych wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne.
 
Przebieg procedury:  Na wniosek CIS ( do którego załączone są dokumenty potwierdzające działalność CIS), określający okres i ilość osób objętych projektem, zawierane jest porozumienie między Starostą (Dyrektorem PUP) właściwym dla siedziby Centrum Integracji Społecznej, a wnioskującym Centrum Integracji Społecznej.
Porozumienie określa szczegółowo ilość osób, termin realizacji oraz procedurę zwrotu świadczeń.
Termin załatwienia sprawy:  Niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 30-tu dni od dnia złożenia kompletnego wniosku i innych niezbędnych dokumentów w sprawie.
Kontakt: Powiatowy Urząd Pracy w Szydłowcu ul. Metalowa 7, tel. 48 617 12 88

Załączniki

Wniosek o zawarcie porozumienia
Wniosek o zawarcie porozumienia.docx 14 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display